Достапни линкови

logo-print

Протест на опозицијата во Русија


Руските активисти продолжуваат со плановите да одржат рок концерт во рамки на митингот против градење на автопат низ шумата Кимки, и покрај стравувањата дека може да се судрат со властите. Организаторите велат дека непознати напаѓачи нападнале возила кои ја носеле музичка опрема за настанот, закажан да се одржи на плоштадот Пушкин во центарот на Москва. Властите издале дозвола за митинг но не и за концертот. Утрово бил уапсен член на опозициското движење „Солидарност“ на што се гледа како можно предупредување до организаторите да не се одржи концертот.
XS
SM
MD
LG