Достапни линкови

logo-print

Израел бара да се изврши притисок врз Иран


Меѓународната заедница мора да го засили притисокот врз Иран за да не ја заврши својата нуклеарна програма, објави израелското министерство за надворешни работи. Во соопштението министерството тврди дека Иран непрекинато ја крши резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации и Меѓународната агенција за атомска енергија со тоа што недозволено продолжува да го збогатува ураниумот. Реакцијата на Израел доаѓа откако вчера почна со работа нуклеарната електрана во Бушер, која користи руско гориво. Поради нуклеарните амбиции на Техеран, Израел го смета Иран за своја најголема стратешка закана.
XS
SM
MD
LG