Достапни линкови

logo-print

Во Грција откажани десетици летови


Десетици летови утрово се откажани во Грција поради откажување на системот за управување со полетувањата, соопштуваат од цивилната воздушна пловидба на Грција. Проблемот се појавил во електронскиот систем и диспечерските центри за контрола на воздушниот сообраќај на сите аеродроми во Грција, чиј централен компјутерски систем се наоѓа во Атина. Во време кога откажал системот, околу 9 часот по локално време, аеродромите не дозволувале полетување, додека при слетувањето пилотите на авионите морале да се потпрат на сопствениот систем за поддршка. Проблемот траел околу половина час, сега летовите се одвиваат но со задоцнување.
XS
SM
MD
LG