Достапни линкови

logo-print

Шумски пожар во близина на Сплит


Во околината на Сплит утринава избил шумски пожар , а поради големиот чад над Сплит, предизвикан од пожарот во боровата шума во Долна Рупотина, утринава Заводот за јавно здравство на градот ги предупреди граѓаните да не ги отвараат прозорците од домовите.
Од сплитската противпожарна служба, јавуваат дека поради чадот не може да се види дали станбените објекти се во опасност и колку површина е зафатена од пожарот. Пожарот што избувнал утринава го гаснат локалните пожарникари, три канадера, два хеликоптери и еден ер-трактор.
XS
SM
MD
LG