Достапни линкови

logo-print

Почина Стјепан Бобек


Утрово во Белград на 87-годишна возраст почина Стјепан Бобек, легендарен фудбалер на белградски Партизан и најдобар стрелец на репрезентацијата на Југославија на сите времиња. Бобек врвот на кариерата го доживеа во Партизан, чиј дрес го носеше од 1946 до 1959 година. За тие 13 години Бобек одиграл 468 натпревари и постигнал 403 гола. По завршетокот на играчката кариера, Бобек беше тренер на, Партизан, грчки Панатинаикос, Олимпијакос, загрепски Динамо , скопски Вардар и на други клубови.
XS
SM
MD
LG