Достапни линкови

logo-print

Иран престави свое беспилотно летало


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го претстави првото беспилотно летало на долг дострел, изградено во земјата. Ахмадинеџад на преставувањето на леталото изјави дека тоа е конструрано за заплашувачки и одбрамбени цели. Леталото е долго 4 метри , а неговата промоција се пренесуваше и на државната телевизија. . Иран си произведува свои летала од крајот на 80-те години на минатиот век.
XS
SM
MD
LG