Достапни линкови

logo-print

Утре старт на иранската нуклеарна постројка во Бушер


Русија утре ќе почне да ја полни со гориво иранската нуклеарна постројка во Бушер, со што таа ќе почне да работи по неколку-годишно одлагање. Иран веројатно овој настан ќе го нагласува како доказ дека неговата нуклеарна програма е за мирољубиви цели. Но, според Соединетите Држави и другите западни земји, фактот дека во Бушер ќе се користи увезено гориво од Русија, покажува дека Иран нема потреба од збогатување ураниум, ако има мирољубиви цели.

XS
SM
MD
LG