Достапни линкови

logo-print

Истрага во Холандија за масакрот во Сребреница


Обвинителството во холандскиот град Арнем почна истрага за улогата на холандскиот баталјон во составот на меѓународните сили на Обединетите нации во масакрот во Сребреница во 1995 година.
Истрагата се води против поранешниот командант на баталјонот Том Кареманс, неговиот заменик Роб Франкен и офицерот Беренд Остервен. Процедурата се спроведува на барање на Хасан Нухановиќ, кој работел како преведувач за Холанѓаните и во Сребреница ги загубил родителите и помалиот брат и на вдовицата и децата на елекротехничарот Риза Мустафиќ, кој се смета за исчезнат.
Барањето е поднесено до Судот во Арнем, кој ги разгледува делата против воени лица и во него се тврди дека холандските војници, кои биле задолжени за безбедноста на енклавата Сребреница, ги предале муслиманските бегалци на силите на босанските Срби, со што нарушиле неколку национални закони и меѓународни спогодби.
XS
SM
MD
LG