Достапни линкови

logo-print

Шпанија одложи израчување на осомничен воен злосторник на БиХ


Шпанскиот екстрадициски суд во Мадрид го одложи израчувањето на осомничениот за воени злосторства Веселин Влаховиќ на Босна и Херцеговина. Како што е соопштено, судот дошол до нови сознанија за случајот што Шпанија го води против Влаховиќ, уапсен во март, за кривичните дела што тој ги извршил во таа земја, поради што е најавено одложувањето на израчувањето. Претставник на обвинителството на БиХ изјави дека во Сараево се изненадени од одлуката, додавајќи оти очекува Влаховиќ што поскоро да биде израчен на босанските власти.
XS
SM
MD
LG