Достапни линкови

logo-print

Иранските бегалци во Атина штрајкуваат со глад


Иранските бегалци во Атина денеска штрајкуваат со глад и бараат од грчките власти да им се процесуираат барањата за одобрување азил, што им се одлага веќе 9 години. За борците за човекови права, протестот на иранците ја отсликува неажурноста на грчкиот систем за одобрување азил за бегалци. Во Грција годишно се прифаќаат само 0,4 проценти од барањата за азил.
XS
SM
MD
LG