Достапни линкови

logo-print

Нема загинати во железничката несреќа во Кина


Два вагони од патнички воз паднале во провалија во кинеската провинција Сичуан, откако се срушил мостот по кој поминувал возот. Локалните власти соопштуваат дека нема повредени, бидејќи патниците биле евакуирани пред вагоните да паднат во провалијата длабока 200 метри. Регионот Сичуан е погоден од поплави. Кина е погодена од поплави и лизгање на земјиштето во последните месеци, при шо загинаа стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG