Достапни линкови

logo-print

Иран го осуди планот на САД за воена акција


Амбасадорот на Иран во Обединетите нации го осуди планот на САД за воена акција во исламската република поради нуклеарната програма. Амбасадорот Ешаг Алехабиби испратил писмо со критика до генералниот секретар на ОН, до претседателот на Советот за безбедност и до американските официјални преставници.
САД неодамна соопштија дека може да се искористи и воена сила, ако Иран и понатаму продолжи со својата нуклеарна политика.
Во меѓувреме, врховниот лидер на Иран, Ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран нема да разговора со САД под закани.
XS
SM
MD
LG