Достапни линкови

logo-print

ОН обезбедија половина од помошта за Пакистан


Од ОН соопштуваат дека обезбедиле речиси половина од потребните 469 милиони долари помош за Пакистан за жртвите од поплавите. Од Европската Унија денеска соопштија дека ќе доделат дополнителни 39 милиони долари жртвите , со што целата сума што ќе ја доделат изнесува 79 милиони долари. Меѓународната зедница беше критикувана за бавното реагирање при собирањето на помош за Пакистан. А донаторите се плашаат дека можеби помошта ќе падне во рацете на екстремистите. Пакистан се обиде да ги убеди донаторите дека помошта ќе им се даде на погодените од поплавите.
XS
SM
MD
LG