Достапни линкови

logo-print

Романија со критики за политиката на Франција кон Ромите


Шефот на романската дипломатија Теодор Баконски денеска изјави деа неговата земјa се противи на одлуката на француските власти да ги депортираат Ромите во Франциај и во Рoманија. Француските власти одлучија да депортираат 700 Роми во Романија и Бугарија, и уништија 50 нелегални ромаnси кампови. Првата група на Роми се очекува утре да биде депортирана во Романија и Бугарија , а наредните групи ќе бидат депортирани на 26 август и на крајот на септември.
XS
SM
MD
LG