Достапни линкови

logo-print

Русија го продолжува закупот на воена база во Ерменија


Министерот за надворешни работи на Еремнија вели дека Русија ќе го продолжи закупот на една воена база во Еремнија во наредните 24 години и ќе преземе нова улога во националната безбедност на земјата. Договорот за продолжување на закупот ќе биде потпишан во текот на неделата за време на посетата на рускиот претседател Дмитриј Медведев. Русија со околу 3.000 војници ќе ја надгледува воената база и заедно со ерменските војници ќе обезбеди поголема безбедност на Ерменија. Договорот ја обврзува Русија да ја снабдува Ерменија со оружје и модерна воена опрема. Ваквиот договор најверојатно ќе го вознемири соседен Азербејџан, која е во долгогодишен спор со Ерменија за областа Нагорно-Карабах. Медведев утре ќе ја посети Ерменија.
XS
SM
MD
LG