Достапни линкови

logo-print

Тачи забрани српските политичари да го посетуваат Косово


Косовскиот премиер Хашим Тачи со писмо го информира специјалниот претставник на Европската унија Питер Фејт, дека косовската влада веќе нема да ги одобрува посетите на српски политичари на Косово заради политичките провокации, кои досега беа предизвикувани, пишува приштинскиот весник „Коха диторе“.
Во писмото Тачи прецизира дека косовската влада нема да ја одобри посетата на српскиот министер за Косово и Метохија Горан Богдановиќ, планирана за утре, и дека ќе ги отфли останатите најави.
-„Оваа мерка е преземена за да се спречат натамошните политички провокации на српските политичари на територијата на Косово и на неа не треба да се гледа како на ограничувања на слободата на движење меѓу двете земји“, наведува Тачи во писмото до Фејт.
XS
SM
MD
LG