Достапни линкови

logo-print

Помош од Светска банка за обнова на Хаити


Светска банка соопшти дека деблокирала 55 милиони долари како помош на Хаити за обнова по катастрофалниот земјотрес од јануари годинава. Речиси половина од овие средства ги даваат донаторите Бразил, Норвешка, Австралија, Колумбија и Естонија. Исплатата на средствата ќе биде извршена кога владата на Хаити ќе ги заврши правните акти кои се однесуваат на донацијата, соопшти Светска банка. Во земјотресот кој ја погоди земјата на 12 јануари, животот го загубија повеќе од 230 илјади луѓе, а висината на штетите изнесува речиси 8 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG