Достапни линкови

logo-print

Цената на нафтата достига до 76 долари


Цената на нафтата на светските пазари порасна на 76 долари, по постојаниот пад во последните неколку дена како резултат на подобрување на пазарот на капитал и слабеењето на доларот, кои ја намалија загриженоста околу темпото на економското закрепнување. На американскиот пазар барел нафта за испорака во септември се продава за 91 цент поскапо, односно за 76,15 долари. Претходно на почетокот од оваа недела цената на нафтата за кратко време падна на најниско ниво во последните месец дена на 74,86 долари. Нафтата на лондонскиот пазар за испорака во октомври се зголеми за 1,2 долари на 76,82 за барел.
XS
SM
MD
LG