Достапни линкови

logo-print

На Пакистан му требаат 10 милијарди долари за обнова по поплавите


Светска Банка соопшти дека ќе му позајми на Пакистан 900 милиони долари за санирање на штетите од поплавите. Во меѓувреме, Обединетите Нации соопштија дека ќе соберат околу 460 милиони долари од меѓународни донатори како итна помош за околу 20 милиони луѓе, колку што трпат последици од поплавите. Пакистански претставник изјави дека целосната обнова на земјата ќе чини од 10 до 15 милијарди долари и ќе трае најмалку 5 години.
XS
SM
MD
LG