Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад потпиша закон за збогатување на ураниум


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го потпиша нацрт-законот со кој се повикува на збогатување на ураниум и се ограничува било каква соработка со Меѓународната организација за атомска енергија. Потпишувањето на нацрт законот доаѓа откако САД пред неколку денови сугерираат дека нема потреба од понатамошно збогатување на ураниум по започнувањето на работа на руската атомска централа Бушер.
XS
SM
MD
LG