Достапни линкови

logo-print

Талибанците бараат заедничка истрага


Талибанците во Авганистан сигнализирале дека сакаат да соработуваат со меѓународните сили во истрагата во врска со цивилните жртви. Во изјавата се наведува дека истрагата би требало да ја водат претставници на талибанците или како што се нарекуваат Исламски емират на Авганистан, на НАТО, на Организацијата на исламската конференција и на Обединетите нации. Во најновиот извештај на Светската организација се наведува дека во изминативе шест месеци од годинава бројот на цивилните жртви во Авганситан се зголемил за над 30 насто и оти за тоа биле виновни талибанците.
XS
SM
MD
LG