Достапни линкови

logo-print

Влада на Киргистан делумно одговорна за насилствата


Во новиот извештај на Хјуман рајтс воч се наведува дека некои киргистански владини сили помогнале да дојде до нападите врз етничките узбечки населби во јуни годинава во јужниот дел на Киргистан. Оваа организација исто така, ја критикува владата за недостиг на волја да спроведе темелна и фер истрага за судирите. Насилството почна на 10 јуни во јужниот град Ош меѓу узбеците и киргизите. Се проценува дека притоа биле убиени околу 400 луѓе, по што дојде до голем бегалски бран на границата меѓу Киргистан и Узбекистан.
XS
SM
MD
LG