Достапни линкови

logo-print

Евакуација пред прослава на празник во Франција


Илјадници верници кои се наоѓале во римокатоличките светилишта во францускиот град Лурд биле евакуирани по најавата дека тие ќе бидат мета на четири бомбашки напади. Околу 30 илјади верници на 15 август во Лурд требаше да го прослават празникот кој го одбележува преминот на Богородица во рајот и во кој постои верување дека таа пред 152 години се појавила во визија.
XS
SM
MD
LG