Достапни линкови

logo-print

Напад на полициска станица во Авганистан


Бунтовници предводени од еден узбечки лидер нападнаа полициска станица во Авганистан, при што загина еден полицаец. Претходно во НАТО напади на групата загинаа двајца нејзини членови. Од НАТО велат дека нападот бил предводен од командантот на исламското движење на Узбекистан . Соединетите држави движењето го прогласија за терористичка организација во 2000-та година и бунтовниците Узбеци беа протерани од Авганситан по американската инвазија во 2001-та. Но се верува дека дел од нив останале во пограничните области со Пакистан.
XS
SM
MD
LG