Достапни линкови

logo-print

Либан отвори сметка за донации за купување оружје


Владата на Либан отвори сметка во Централната банка во која луѓето ќе може да донираат пари за да се купи оружје за војската, изјави либанскиот министер за одбрана. Таквиот чекор е протест против одлуката на Конгресот на САД со кој е запрена воена помош во вредност од 100 милиони долари поради стравот дека тоа оружје може да биде искористено против Израел и затоа што екстремистичката организација Хезболах може да има влијание на либанската војска. Министерот за одбрана и татко му кој е пратеник во собранието на сметката за оружје уплатиле 665 илјади долари. Соединетите држави од 2006-та година на Либан му дадоа помош од 720 милиони долари.
XS
SM
MD
LG