Достапни линкови

logo-print

Еден милион нови станови ќе се градат во Ирак


Багдад ја прифатил понудата од 35 компании за изградба на еден милион нови станбени единици низ целата земја, соопштуваат ирачките служби за инвестиции. Иако деталите целосно не се усогласени, изградбата треба да започне во следните неколку месеци. На проектот ќе учестуваат 117 компании а ќе има и такви кои доаѓаат од Азија, Северна Америка и Европа. Зградите ќе се градат во јужниот град Басра, во Багдад и во Мосул на север. Плановите , исто така, вклучуват изградба на згради и во автономната курдска област.
XS
SM
MD
LG