Достапни линкови

logo-print

Над 20 милитанти убиени во југоисточен Авганистан


Повеќе од 20 исламски милитанти , меѓу кои имало арапски, чеченски и борци од Пакистан се убиени во југоисточен Авганистан, за време на операциија на НАТО и авганистанските сили, соопштуваат од Алијансата. Нападите се насочени кон групата Хагани која се смета за една од најопасните Талибански групи. Тие ја контролираат област Зардан во близина на границата со Пакистан. Операцијата започна на 11 август против десетици бунтовници кои се кријат во планинската област.

XS
SM
MD
LG