Достапни линкови

logo-print

Иран го потврди отворањето на Бушер


Шефот на иранската Организација за атомска енергија Али Акбар Салехи ги потврди наводите од Русија за отворање на нуклеарната централа во Бушер на 21 овој месец. ,,Тогаш во реакторот ќе биде префрлено нуклеарното гориво,, изјави тој, прецизирајќи дека операцијата ќе трае неколку денови и оти централата ќе почне да произведува електрична енергија кон средината на септември. Претходно портпаролот на руската атомска агенција Сергеј Новиков најави дека нуклеарката во Бушер ќе биде отворена во текот на идната недела. Иран е под санкции на Обединетите нации, бидејќи меѓународната заедница страхува дека Техеран сака да дојде до нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG