Достапни линкови

logo-print

Уште четворица обвинети за геноцидот во Сребреница


Босанските власти обвинија четворица поранешни членови на специјалните единици на босанските сили за геноцид, односно за нивна вклученост во убивањето на 800 муслимани во Сребреница во 1995 година. Се прецизира дека тие злосторството го извршиле во една фарма северно од Сребреница, а во рамките на масакрот во кој беа убиени околу 8 илјади муслимани.
XS
SM
MD
LG