Достапни линкови

logo-print

Иранската нуклеарка ќе проработи на 21 август


Првата иранска нуклеарна централа во Бушер ќе биде отворена на 21 август. Ова денеска за Франс Прес го изјави портпаролот на руската атомска агенција Розатом Сергеј Новиков. ,,Реакторот ќе биде наполнет со нуклеарно гориво на 21 август и од тогаш Бушер може да се смета за нуклеарна постројка,, изјави тој. Иран е под санкции на Обединетите нации, бидејќи меѓународната заедница се сомнева дека Техеран всушност се обидува да дојде до нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG