Достапни линкови

logo-print

Чешкиот претседател со помала плата


Најмногу погоден од најавеното стегање на ременот и намалувањето на буџетските расходи во Чешка ќе биде шефот на државата Вацлав Клаус. Медиумите јавуваат дека неговата плата од јануари догодина ќе биде намалена за над 2.570 евра. Со мерките за штедење што ги предложи новата влада на премиерот Петар Нечас, меѓу другото, се предвидува намалување на платите на државните чиновници за 10 насто, а на претседателот за 16 ипол проценти.
XS
SM
MD
LG