Достапни линкови

logo-print

Отфрлена идејата за моделот на Јужен Тирол на Косово


Косовскиот премиер Хашим Тачи ја отфрли можноста на Косово да се примени моделот на Јужен Тирол во Италија. Според него, сите прашања на Косово треба да се решат врз основа на планот на поранешниот фински претседател Ахтисари. Вчера, весникот Коха Диторе, повикувајќи се на дипломатски извори, објави дека Приштина и Белград се согласиле со примената на моделот на Јужен Тирол. На таков начин на северниот дел на Косово ќе му се дадат поголеми финансиски овластувања при наплатата на даноците, со што ќе има и поголеми овластувања.
XS
SM
MD
LG