Достапни линкови

logo-print

Македонски тим ќе гасне пожари во Русија


Македонија ќе се вклучи во акцијата за гаснење на пожарите во Русија. Попладнево Владата донесе одлука да се испратат два специјални авиони за гасење пожар со комплетни екипажи составени од четири пилоти, два инженери и еден техничар, како и дваесет специјално обучени луѓе за справување со огнени стихии кои директно ќе се вклучат во операциите за гасење пожари. Се очекува во најскоро можно време помошта да стигне во Русија, а македонскиот тим да им се приклучи на меѓународните тимови кои работат на санирање на последиците од пожарите.

XS
SM
MD
LG