Достапни линкови

logo-print

Иранката осудена на смрт со каменување го призна делото


Иранката осудена на смрт со каменување заради прељуба, во интервју на иранскaта државна телевизијa го призна делото. Нејзиниот случај ја шокираше меѓународната јавност и го сврте вниманието кон нејзиниот случај. Таа призна и дека со човекот со кој била во врска го убиле нејзиниот сопруг. Претходно таа негираше дека извршила прељуба. Се уште е нејасно дали исповедувањето било вистинско или таа била мачена и принудена да го признае делото јавно. Од Комитетот за стопирање на каменувањето, телевизиското интервју го нарекле „отровна пропаганда“.
XS
SM
MD
LG