Достапни линкови

logo-print

Критики за планот да се запали куранот


Светската Сунитска муслиманска организациај го осуди планот на една црква во Флорида која прифати да биде домаќин на церемонијата на палење на Куранот која ќе се одржи на 11 септември. Од организацијата таквиот план го окарактеризираа како провокација и распламтување на омраза и дискриминација. Од организацијата Ал Азар со седиште во Египет повикаа другите цркви во Америка да го осудат таквиот настан. Црквата во Флорида планира да ја запали светата исламска книга во знак на сеќавање на жртвите кои загина на 11 септември во нападите на кулите близначки.
XS
SM
MD
LG