Достапни линкови

logo-print

Ал Каеда апелира за финансиска помош


Ал Каеда бара финансиска помош за својата териористичка организација, што е веќе трет пат за малку повеќе од една година. Во пораката објавена на една есктремистичка интернет страница, повторени се апелите на поранешниот врховен командант на авганистанскиот огранок на Ал Каеда, Мустафа Абу ал-Јазид од јуни 2009. Тој тогаш наведе дека голем број од есктремистите во Авганистан не можат да се борат затоа што им недостасуваат пари и опрема.

XS
SM
MD
LG