Достапни линкови

logo-print

Русија ги засилува воените врски со Абхазија


Русија објави дека распоредила софистициран сиситем за антиракетна одбрана во грузиската отцепена република Абхазија, што веднаш наишло на протест од страна на Грузија. Грузиското министерство за надворешни работи го нарекло ова распоредување „екстремно опасен и провокативен чекор кој што е закана не само за црноморскиот регион, туку и за европската безбедност во целина“. Русија, по војната со Грузија, во 2008, постојано ги засилува воените врски со Абхазија како и со Јужна Осетија.

XS
SM
MD
LG