Достапни линкови

logo-print

Зголемена цената на лебот во Москва


Цента на лебот во Москава се зголеми за 20 проценти во последните неколку денови како резултат на намалените приноси на пченица поради сушите. Цената на векна леб во главниот град на Русија од 15 се искачи на 18 рубли. Сопствениците на продавниците предупредија дека цените можат да се зголемат и до 50 проценти.. Неодамнешните суши уништија најмалку 10 милиони хектари од приносите. Рускиот премиер Владимир Путин, минатата недела најави дека Русија ќе го забрани извозот на пченица од 15 август со цел да се зачуваат резерви.
XS
SM
MD
LG