Достапни линкови

logo-print

Киргистан со критика до меѓународните организации


Заменик премиерот на Киргистан ги критикувал меѓународните организации во кои земјата членува, заради нивното игнорирање на Киргистан во време на етничките конфликти. Заменик премиерот Азимбек Бекназаров изјавил дека и Шанагајската организација за соработка и Организацијата за колективна безбедност и одговорност ги игнорирале случувањата во земјата, и покрај тоа што Киргистан отоврено апелирал за помош. Заменик премиерот ги критикувал и плановите на ОБСЕ да испратат полицајци на југот на земјата. , затоа што сите кои треба да дојдат во земјата дали како припадници на ОБСЕ или на други меѓународни организации се од узбечко потекло.
XS
SM
MD
LG