Достапни линкови

logo-print

Во Украина уште едно поскапување на гасот


Цената на гас за домаќинствата во Украина повторно ќе се зголеми, по барање на Меѓународниот монетарен фонд. Вицепремиерот Серхиј Тихјупко изјавил дека цената на гасот ќе се зголеми 50 проценти во април 2011-та. Цената на гасот за домаќинствата веќе се зголеми за 50 проценти овој месец, исто така по барање на ММФ. Повисоката цена на гасот беше клучниот услов ММФ да и одобрат кредит на земјата од 15 милијарди долари. Кредитот е за помош на украинската економија погодена од економската криза. Повисоките цени се предвидени за да се поттикне заштедата на енергија
XS
SM
MD
LG