Достапни линкови

logo-print

Израелскиот генарал го оправдува нападот на турските активисти


Началникот на Генералштабот на израелската војска Габи Ашкенази денеска пред истражна комисија ја бранел оправданоста на акцијата на израелските командоси кои ја нападнаа флотилата којa носеше хуманитарна помош за Газа. Генералот изјавил дека војниците стрелале оправдано, а истрелите биле насочени кон оние во кои било неопходно да се стрела. Ашкенази изјавил дека целата акција била одмерена и оправдана, а војниците покажале храброст и ладнокрвност. Генералот е третата личност по ред кој сведочи пред истражната комисија која ги истражува околностите за нападот во мај. Пред него сведочеа премиерот Нетенјаху и министерот за одбрана.
XS
SM
MD
LG