Достапни линкови

logo-print

Борците за човекови права бараат заштита на цивилите во Авганистан


Меѓународните организации за човекови права бараат од интернет сајтот Викиликс и од неговиот основач Џулијан Асанге да ги цензурира тајните досиeа за војната во Авганистан за да се заштитат цивилите кои работеле за странските сили. Имињата на цивилите на сајтот беа објавени во минатиот месец. Надер Надери од авганистанската независна агенција за човекови права изјави дека е зголемена бројката на убиства на цивили во земјата, кои биле соработници на власта.
XS
SM
MD
LG