Достапни линкови

logo-print

Јужна Кореја бара северниот сосед да ги ослободи рибарите


Јужна Кореја побара од Северна Кореја да ги ослободи седумте членови на посадата на рибарскиот брод, кои беа уапсени во минатиот викенд. Властите од Јужна Кореја смета дека нејзините државјани треба да бидат ослободени врз основа на меѓународните закони и врз основа на духот на хуманитарноста. Според крајбрежната стража на Северна Кореја бродот пловел во нивна економска зона во Јапонското море.
XS
SM
MD
LG