Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на цивилните жртви во Авганистан


Бројот на цивилите кои од почетокот на оваа година загинале или биле повредени во Авганистан е зголемен за над 30 насто. Ова се наведува во најновиот извештај на Обединетите нации во кој се додава дека во истовреме опаднал бројот на жртвите меѓу војниците на НАТО. Според извештајот, во првата половина од годинава во Авганистан загинале повеќе од илјада и 200 цивили, а за убиствата биле одговорни талибанците.
XS
SM
MD
LG