Достапни линкови

logo-print

Специјален штаб на ЕУ за политичката криза во Албанија


Специјален штаб на Европската унија од септември ќе се обиде да ја надмине политичката криза во Албанија. Штабот ќе биде предводен од специјален пратеник на Високиот претставник за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон. Дипломатски извори соопштија дека во решавањето на политичката криза во Албанија ќе учествува и новиот евроамбасадор, кој треба да биде именуван во јануари. Планирано е Ештон да ја посети Тирана идниот месец, а од нејзиниот извештај ќе зависи дали Унијата ќе ги укине визите за Албанија или не.
XS
SM
MD
LG