Достапни линкови

logo-print

Начин за предвидување на Алцхајмеровата болест


Белгиски научници соопштија дека развиле нов начин со кој може точно да се дијагнозира кои пациенти со проблеми во памтењето се на пат да добијат Алцхајмерова болест. Станува збор за тестирање на нивото на протеинот во рбетната течност со што може да се предвиди и да се спречи оваа досега неизлечива болест.
XS
SM
MD
LG