Достапни линкови

logo-print

Во Киргистан избори на 10 октомври


Преодната влада на Киргистан соопшти дека парламентарните избори во таа земја ќе се одржат на 10 октомври годинава. Владата претходно ја укина вонредната состојба во јужните региони кои беа зафатени од бран етнички насилства меѓу киргизите и узбеците. Во нив загинаа скоро 350 луѓе, а околу 400 илјади, претежно узбеци, беа принудени да ги напуштат нивните домови.
XS
SM
MD
LG