Достапни линкови

logo-print

Во Русија 10 милиони тони помалку пченица од предвиденото


Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека годинава поради сушите земјата ќе има 10 милиони тони помалку жито од очекуваното.Русија е трета по ред земја во светот во прозводството на пченица. Во услови кога земјата се соочува со екстремно високи температури и со пожари, изгубени се повеќе од 10 милиони хектари земја. Поради тоа Русија нема да извезува пченица и шеќерна репка некое време . Забраната за извоз ќе трае од 15 август до 31 декември. Се очекува недостатокот да биде надополнет со државните резерви.
XS
SM
MD
LG