Достапни линкови

logo-print

На југот на Киргистан ќе се укине полицискиот час


Владата на Киргистан ќе ја укине одлуката за вонредната состојба во јужниот дел на земјата, која беше на сила два месеци. Портпаролот на претседателската администрација, соопшти дека полицискиот час во градовите Ош и Џалалабад ќе биде укината утре. Вонредната состојба беше прогласена на 10 јуни по избирањето на конфликтот меѓу Узбеците и Киргизите . Во судирите загинаа 365 луѓа, а беа предизвикани и огромни штети.
XS
SM
MD
LG