Достапни линкови

logo-print

Србија прави напори за подршка на резолуцијата за Косово


Напорите на Србија да обезбеди подршка за својата резолуција за Косово во Генералното Собрание на ОН се граничат со невозможното, но земјата ќе стори се за да ги убеди членките на ОН во правилностите на својата позиција, изјави министерот за надворешни работи Вук Јеремиќ. Јеремиќ минатата недела одржа над 40 билатерални консултиации со специјалани преставници на земјите членки на ОН во Њујорк, за да се сведат на минимум земјите кои ќе го признаат Косово. Српскиот премиер ја истакнал опасноста од создавање на преседан, што би го ставил под прашање територијалниот интегритет на секоја мултиетничка држава во светот.
XS
SM
MD
LG